Tamamlayıcı Sağlık SEO Başarı Hikayesi Case Study -2021

Tamamlayıcı Sağlık SEO Başarı Hikayesi Case Study -2021

Proje: Tamamlayıcı Sağlık

 

Web Sitesi: https://www.tamamlayicisaglik.com

 

Bigbang Proje Sahipleri: Dilan Eser Akkuş, Alper Karabıyık, Ece Begüm Çetinkaya, Raşit Çakır

 

Tamamlayıcı Sağlık Proje Sahipleri: Gencay Genç, Elif Ateş

 

Proje Tarihleri: Nisan 2020 – Eylül 2021

Kullanılan Araçlar: Screaming Frog, Ahrefs, Similar web, Search Metrics

 

Tamamlayicisaglik.com, sayfa deneyimi ve ürünlerini sunuş şekliyle rakipleri arasında öne çıkan hizmetler sunsa da, organik performans tarafında geliştirilmeye ihtiyaç duyan bir web sitesi olarak ele alındı. 

 

Web sitesi, blog kategorisinde yer alan içerikleriyle ön plana çıktığı için daha çok bir içerik sitesi gibi yayın yapıyordu. Başlangıçta marka tarafından sadece “doğum sigortası” ve “tamamlayıcı sağlık sigortası” olmak üzere iki ürün kullanıcıya sunulmuştu. Ancak doğum kategorisinde içeriklerin gücüyle dönüşüm odaklı trafik gelse de tamamlayıcı sağlık alanında düşük seyreden sıralamalar nedeniyle buradan elde edilen dönüşüm çok düşük seviyelerde kalıyordu. 

 

İlk hedefimiz web sitesini içerik odaklı bir görünümden kurtarıp öncelikli olarak ürünleri ön plana çıkarmak oldu. Bu amaç doğrultusunda doğum sigortası ve tamamlayıcı sağlık başlıkları için ürün sayfaları üzerine yoğunlaşıldı. Ürün sayfaları oluşturuldu, seo için onpage, teknik ve içerik gibi konularda gerekli düzenlemeler yapıldı.

 

 

Öncelikle Ahrefs ve Search Metrics araçları ile yapılan rakip ve pazar analizleri sayesinde web sitenin güçlü ve zayıf yönleri belirlendi. Rekabet edilen web siteleri hem DR hem de organik görünürlük anlamında oldukça yüksek bir paya sahipti. Aynı zamanda teknik olarak da web sitesinin geliştirilmesi gerekiyordu. 

İlk olarak pazar analizi ile fırsatlar belirlendi. Bu çerçevede hangi kelimelerde görünürlük alınması gerektiği üzerinde duruldu. Belirlenen kelimeler için sıralamalar aşağıdaki gibiydi,

 

Yukarıda 2020 yılının ilk aylarında sıralama alınmak istenen kelimelerdeki konumu görebilirsiniz. Bu haliyle “doğum sigortası” kelimesi hariç yukarıdaki hiçbir kelimede ilk 2 sayfada yer alınmıyordu.

 

Neler Yaptık?

 

Cannibalization Sorunları Çözümleri

 

Site genelinde verimli bir tarama için öncelikle aynı kelimeyi hedefleyen sayfa sayısında eleme ve ayıklama işlemi yapıldı. Web sitesinin blog kategorisi genelinde aynı kelimeyi hedefleyen çok sayıda sayfanın mevcut olduğu görüldü. Örneğin, diyabet konusunda ara başlık olabilecek birçok konu için ayrı ayrı içerikler oluşturulmuştu. Burada doğru strateji ile yüzlerce sayfa birleştirilerek kapatılan sayfaların ana konuyu içeren sayfaya 301 kodu ile yönlendirilmesi sağlandı. Bir süre sonra index temizlenerek verimli bir tarama gerçekleşti ve blog tarafında görünürlük arttı. Buraya gelen trafiğin belli sayfalar özelinde yoğunlaştığı görüldü. Bu doğrultuda blog tarafında artan trafiğin ürün sayfalarına akması için verimli bir iç linkleme çalışması yapıldı.

 

İç Linkleme Geliştirmeleri

 

Sayfalar arası verimli bir dolaşım için iç linkleme geliştirmeleri yapıldı. Bu linklemeler hem link juice gözetilerek hem de kullanıcıların ürün sayfalarına yönlendirilmesi stratejisi üzerine kurgulanarak yapıldı.

 

İçerik Optimizasyonları

 

Cannibalization çalışmasının yanı sıra zayıf içerikli sayfalar tespit edildi ve detaylı kelime araştırması yapılarak en baştan içerik kurgulaması yapıldı. Blog kategorisinde yer alan tüm içerikler tek tek incelenerek doğru ara başlıklar, hedefli anahtar kelimeler ve akışla tekrar kurgulandı. Blog tarafındaki içerikler iç linkleme çalışmasıyla birbirine bağlandı.

 

On Page Seo Çalışmaları

 

Performansı arttırmak için tüm sayfalar için meta etiketleri, başlık ve içerik düzenlemeleri yapılan anahtar kelime çalışmasına uygun olarak optimize edildi.

 

Schema Geliştirmeleri

 

Arama sonuçlarında ‘Featured Snippet’ olarak yer alabilmek için schema için fırsat araştırması yapıldı ve web sitesine entegre edildi. Proje, sigorta satış alanında faaliyet gösterdiği için sektöre uygun schema fırsatları için ayrıca çalışma yapıldı. Yapılan bu çalışma sonucunda birçok sorguda zero pozisyonda yer almayı başardık.

 

 

Sayfa Performansı Geliştirmeleri

 

Sayfa hızı geliştirmeleri için çalışılan dokümanların canlıya alınmasının yanı sıra geleceği önceden haber verilen Google Core Update için hazırlıkları tamamlayarak bu güncellemeden kazanan olarak çıktık.

 

Anlaşmalı Hastaneler Projesi

 

Proje sahibinin hayata geçirmek istediği önemli bir iş konusu da anlaşmalı hastaneler ile ilgili tüm sorguları cevaplayacak datayı sunan bir kullanıcı arayüzü hazırlamaktı. Anlaşmalı hastaneler sayfası için bu doğrultuda gerekli seo ve ux önerileri yapılarak proje hayata geçirildi. Sonrasında hiç sıralama alınamayan anlaşmalı hastaneler türevi sorguların büyük kısmında ilk sayfaya yerleşildi.

 

Sonuç

 

Organik Trafik Değişimi

 

 

Bigbang Dijital olarak yaptığımız çalışmalar ile 2021 yılında Tamamlayicisaglik.com web sitesinin seo görünürlüğünü bir önceki yıla göre %79.67 oranında artırmayı başardık.

 

Kelime Pozisyon Değişimleri

 

 

Kullanıcı niyeti (user intent) gözetilerek dönüşüm odaklı hedeflenen aşağıdaki kelimelerde ilk sayfaya yerleştik. 

 

Organik Trafik Değişimi (Ahrefs)

 

 

LCP, FID ve CLS metrikleri üzerinde çalışarak web siteyi hazırladığımız Core Update güncellemesinden kazanan olarak çıktık. Güncellemenin başladığı 15 Haziran 2021’den itibaren trafik sürekli olarak artmaya devam etti ancak güncellemenin etkisi geçtikten sonra (12 Temmuz) trafik normale dönmeye başladı. 

 

Organik Trafik Değişimi (Overall)

 

 

Son 6 ayı aşağıda önceki 6 ayla karşılaştırıldığı grafikte trafik artışının %56 olduğunu görebilirsiniz.

 

Ürün Sayfası Organik Trafik Değişimi

 

 

Ürün sayfası üzerinde yapılan geliştirmeler ile Tamamlayıcı sağlık sayfası özelinde organik trafiğin yaklaşık 4 kat arttığını görebilirsiniz.

 

Anlaşmalı Hastaneler Projesinin Sonuçları

 

Anlaşmalı Hastaneler projesinin canlıya alınması ve iç linklerle desteklenmesinin tamamlanması sonucunda daha önce hiç sıralama alınmayan kelimelerdeki ortalama konum tablosunu aşağıda görebilirsiniz.

 

 

Ortalama Konum Dağılımları (Rakip Karşılaştırması)

 

 

Rakiplerle karşılaştırıldığında takip ettiğimiz hedef kelimelerde en iyi ortalama konuma sahip proje Tamamlayıcısaglik.com oldu.

 

Sıralama Dağılımları Değişimi

 

Tamamlayicisaglik.com için çalışmaya başlandığında ilk sayfada toplamda 19 hedef kelime mevcutken yapılan çalışmalar sonucunda 127 kelimede ilk sayfaya yerleşilmiştir.

 

Rakip Analizi

 

 

Yukarıda rakiplerin sektörel kelimelerdeki pozisyon aralığı dağılımını görebilirsiniz. Buna göre Tamamlayıcı Sağlık ile Allianz Sigorta ilk sayfa için yakın rekabet etmeye devam etmektedir. 

 

Başarılı bir Seo çalışması kısa sürede sitenizi arama sonuçlarında ilk sıralara çıkmasını ve rakiplerinizin önüne geçerek görünürlüğünüzün artmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte Google’ın yaptığı güncellemeleri yakından takip etmek ve daha fazla SEO içeriği için BigBang blog sayfamızı takip etmeyi unutmayın.. 🙂

 

 Benzer Yazılar