Google SEO Title Etiket Güncellemesi 2021

Google SEO Title Etiket Güncellemesi 2021

 

İlk olarak Mayıs 2021’de duyurulan başlık etiket güncellemesi, Google’ın ertelemesi ile birlikte Ağustos 2021 sonunda bizlere sunuldu. Açıkçası Google kendini geliştirerek yapay zekanın yapabildiği şeyler karşısında bizleri oldukça etkiledi. Bu yeni güncelleme ile birlikte Google, ilgili başlık etiketlerini oluşturmak için metin ve görselleri de kullanıyor.

Tabii bu durum ilk olarak SEO’cuların ilgisini çekti. Peki bu güncellemenin amacı ne derseniz; sorgularda aradığınız kelime ile ilgili sayfanın doğru bir şekilde karşınıza çıkması olarak açıklanabilir. Yani anlayacağınız bu durum web sitelerin SERP’teki sıralamasını da etkileyebilir. Bununla birlikte Twitter üzerinde bu konu hakkında dönen en güzel görsellerden biri ise aşağıdaki görsel oldu.

Bu güncelleme ile birlikte HTML etiketleri, SEO uzmanları ve web sitesi sahipleri için olduğundan fazla önem taşımaya başladı.Google’ın bu güncelleme ile yapacaklarına örnek vermek gerekirse;

Arama motorunda “seo danışmanlığı” kelimesini arattınız diyelim; Google URL’de yer alan “/seo-danismanligi” kelimesi ile H1 başlığında geçen “ SEO- arama motoru optimizasyonu” kelimelerini birleştirerek yeni bir title oluşturuyor. Ancak güncellemenin en fazla dikkat çeken tarafı ise Google iki cümleyi birleştirirken iki “SEO” kelimesinin yalnızca birini kullanarak anlamlı bir title oluşturması oldu. Böylece title etiketi olmayan veya kullanıcı deneyimini düşüren tüm sayfaların HTML etiketleri otomatik olarak düzeltilmiş oluyor.

Title Etiket Güncellemesi Neden Şimdi Geldi?

 

Bir diğer durum ise çoğu kişi bu güncellemenin neden şimdi geldiğini veya bu güncellemenin düzeltmeyi hangi kriterlere göre yaptığını merak ediyor. Bu güncellemenin sebebine gelecek olursak, aranan sorgularla çıkan sonuçların alakasını arttırarak kullanıcı deneyimini iyileştirmek diyebiliriz. Böylece aradığınız konu hakkında karşınıza çıkan sayfa sıralamalarının alakasızlığı en aza inmiş oluyor.

Danny Sullivan’a göre, bu güncelleme ile birlikte SEO uzmanlarının ve web sitesi sahiplerinin yeni bir strateji belirlemesi gerekiyor.

Peki bu güncellemenin hangi kriterlere göre yapıldığına gelirsek ; title etiketinin 65 karakter üzerinde olması, URL ile title etiketinin alakasız olması, birden fazla <H1> etiketinin yer alması veya Google için açıklayıcı tanımlamaların yer almaması ve sayfa metni ile alakasız görsellerin yer alması gibi durumlar Google’ın web sitesinde otomatik düzeltme yapmasına sebep oluyor. Bu güncellemeyi iptal etmenin kesin bir yolu olmasa da birkaç ipucu verebiliriz.

Title Etiketlerinin Yeniden Yazılmasını Önleyecek İpuçları

 

Google’ın başlık etiketini yeniden oluşturması kaçınılmaz olsa da, önleyecek veya stratejinizi buna göre oluşturacağınız birkaç yol da mevcut.

  1. Başlık etiketlerinizi 65 karakterden kısa tutarak Google’ın yeniden yazmasının önüne geçebilirsiniz. Uzun HTML etiketleri başlık etiketinin yeniden yazılmasının kesin yoludur.
  2. Fazladan ve gereksiz yere anahtar kelime kullanmayın. Sıralamanızı iyileştirmek için başlık etiketine birden çok anahtar kelime eklersiniz, Google HTML başlık etiketinizi kullanmaz.
  3. Başlık etiketinizde tekrar eden dilden uzak durmanızda fayda var. Örneğin, Anasayfa için “Anasayfa” gibi genel başlık etiketleri kullanmayın. Google için daha açıklayıcı bir dil kullanın.
  4. Her sayfanın bir başlık etiketi olduğundan emin olun. Aksi takdirde Google bu düzenlemeyi kendisi sağlayacaktır.

 

Bu güncelleme sonrası Google tüm geri dönüşleri dinliyor ve güncelleme henüz ilk aşamada olduğu için büyük olasılıkla iyileştirmeleri yapmaya devam edecektir. Sullivan’ın bu durum için herhangi bir sitede HTML başlık etiketlerinde büyük güncellemeler yapılmamasını önermektedir. Ancak olası yeniden yazımı önlemek için SEO uzmanlarının HTML etiketlerinin takibini sürdürüp, ipuçlarını takip etmesini öneriyoruz.

Kaynakça:

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.