Seo’da Öncelik Artık Mobilde

Dijital dünyanın az çok içinde olan herkes mobilin payının son yıllarda nasıl katlanarak büyüdüğünün farkındadır. 2015’in son dönemi ile birlikte mobil trafik artık desktop’ın da önüne geçerek liderliğini ilan etmiş durumda. Dijital stratejilerinizin bu kırılımdaki etkisi çok büyük. Örneğin özellikle sosyal ağlar üzerinden ilerleyen bir işiniz varsa mobilin ezici üstünlüğünü çok daha net görürsünüz. Bu bilgiler Türkiye’deki kullanıcıların alışkanlıklarına göre ortaya çıkan sonuçlar. Comscore’un ABD özelinde yaptığı araştırmalarda mobil büyüme Türkiye’de gözlemlediğimizden daha önce başlıyor.

Organik trafikte de artık mobil desktopın önüne geçmiş durumda. Mobilin yükselişiyle birlikte Google tarafından yapılan ilk değişiklik mobile-friendly yani mobil uyumlu güncellemesi oldu (Nisan 2015). Bu aşamada yapılan şey sadece mobil uyumlu olma faktörünün algoritmaya dahil edilmesiydi. Daha sonra bu faktörün etkisinin arttırıldığı açıklamndı (Mart 2016).

Şimdi ise çok daha köklü bir değişiklik geliyor: Google artık sıralamalarına mobil indekse göre karar verecek. Yani artık sıralama yaparken sitenizin mobil versiyonundaki içerikler dikkate alınacak. Google test sürecini başlattığını resmen Webmasters Blog‘da açıkladı. Habere buradan ulaşabilirsiniz. Eğer desktop sitede gösterip mobilde göstermediğiniz içerik alanları varsa bu konuda bir an önce gelişme yapmanızda fayda var.

Google’ın özellikle üzerinde durduğu konular ise şöyle:

  • Mobil sitenize Google Bot’unun kolayca erişebildiğinden emin olun. Bunun için Search Console aracının Google gibi Getir (Fetch as Google) özelliğini kullanabilirsiniz. Robots.txt dosyanızı da kontrol etmeyi unutmayın.
  • Mobil ve Desktop sitelerinizde tüm içerikler ve yapılandırılmış veriler birebir aynı olmalı.
  • Canonical ve alternate kodlarınızda herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmiyor.
  • Eğer mobil siteniz için Search Console aracı üzerinden doğrulama yapmadıysanız bu konuda hemen aksiyon alın.
  • Eğer şu an mobil siteniz yoksa Google desktop siteniz üzerinden indeksleme yapmaya devam edecek. Dijital dünyaya ayak uydurabilmek için mobil site geçişini mutlaka yapmalısınız. Ancak sadece bu güncellemeyi düşünerek doğru düzgün çalışmayan bir mobil site açmak için aceleci olmayın.
Bigbang Digital Mobil Seo 2

Seo sürekli takip ve güncel bilgi gerektiren bir uzmanlık dalı. Bu nedenle sürdürülebilir büyüme için mutlaka uzman bir seo ajansı ile çalışmanızı ya da bünyenizde uzman bir seo kadrosu barındırmanızı öneriyoruz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.