Öne Çıkan Snippetler

Google’ın “nedir” “ne demek” “nasıl” ekseninde yapılan aramalarda gösterdiği öne çıkan snippet’ler (featured snippets) hem kullanıcıların hem de seo uzmanlarının dikkatini çekmeye başladı.

Adwords reklamlarının çıkmadığı durumlarda en üstte, çıktığı durumlarda ise reklamların hemen altında sayfanın başlığı, kısa açıklaması ve linki ile birlikte dikkat çekici bir şekilde gösteriliyorlar.

Bigbang Digital Öne Çıkan Snippetlar 1
Bigbang Digital Öne Çıkan Snippetlar 2

Genel kanı öne çıkan snippet olarak görüntülendiğinde arama yapan kişilerin istedikleri bilgiye ulaştıklarından tıklayıp yazının devamı için siteye gitmeyecekleri yönünde. Ancak Search Engine Land’de yayınlanan bu makale aksini gösteren örnekler sunuyor.

Google öne çıkan snippet’lerin programlarla belirlendiğini ve diğer snippetlerde olduğu gibi kod ile işaretlenemeyeceğini söylüyor. Google’ın öne çıkan snippetleri anlattığı bu makalede açıkça belirtilmiş.

Öne çıkan snippet’ler konusunda başarılı olmuş birçok site incelendiğinde uygulanması gereken adımlar konusunda çıkarımda bulunabiliyoruz.

  • Kendi alanınızla ilgili genel bir soru belirleyin.
  • Bu soruya net ve kısa bir cevap hazırlayın.
  • Sorunun kısa cevabının altına konu ile ilgili kaliteli ve kullanıcının işine yarayacak değerli bilgiler ekleyin.
  • Sayfayı kullanıcılar ve Google botları için erişilebilir hale getirin. (Search Console üzerinden dizine eklemek, sitemap’e dahil etmek ve Google Plus’ta paylaşmak iyi fikir olabilir.)
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.